Nahoru

Úryvek z recenze význačné odbornice na folklorní tanec paní magistry Bohumíry Cveklové

Ó DEJ NÁM PANE, VEČER VESELÝ

Pod tímto názvem předvedl Taneční soubor JARO Základní umělecké školy v Praze 5, Štefánikova dne 16. Prosince 2009 dva předvánoční koncerty na scéně pražské Laterny magiky. Vedoucí souboru a choreografka Živana Vajsarová vytvořila poetický taneční a hudební obraz vánoc inspirovaný lidovými vánočními koledami, zvyky a tanci. Hudbu upravil Tomáš Pykal, hrála a zpívala lidová muzika JARA pod vedením Karla Mezery. Scénicky vánoční atmosféru představení dotvořili žáci výtvarného oddělení pod vedením akademického malíře Karla Matějíčka a Mgr. Petry Kulišťákové.

Letošní vánoční koncert JARA byl výjimečný. Byl věnován nedožitým devadesátinám profesora Františka Bonuše, pedagoga, sběratele, hudebního a tanečního folkloristy a propagátora lidového, především tanečního umění, zakladatele a spolupracovníka Tanečního souboru JARO a autora jeho vánočního programu Ó dej nám, Pane večer veselý. V úvodu večera byl uveden videozáznam z roku 1995, ve kterém profesor Bonuš hovoří o vzniku tohoto souboru a o svých zážitcích při sběru vánočních písní a tanců na Lašsku. Jako připomínka jeho sběratelského přínosu byly v závěrečné části uvedeny lašské koledy z jeho sběru.

Taneční soubor JARO má ve svém erbu heslo: „Uchovávat, rozvíjet a předávat dalším generacím poklady našeho lidového tanečního a hudebního umění.“ Že se mu daří, dokazuje i jeden z jeho úspěšných programů, vánoční program Ó dej nám, Pane večer veselý.

 

Celá rezence k přečtení v přiloženém obrázku.

Mgr. Bohumíra Cveklová
http://www.cbdb.cz/autor-51336-bohumira-cveklova