Nahoru

O nás

Diváky oblíbený a odborníky oceňovaný folklórní soubor Jaro založila MgA. Živana Vajsarová, umělecká vedoucí a choreografka, při lidové škole umění v Radotíně v roce 1983. Navázala tak na činnost a odkaz tanečního souboru stejného jména, který v 50. letech 20. století založil a vedl její otec, významný český etnograf, prof. František Bonuš.

Po roce 1989 se soubor přesunul z okraje Prahy 5 do jejího středu, na Smíchov a dnes působí v rámci tanečního oboru na Základní umělecké škole Štefánikova. Taneční soubor čítá přes 80 tanečníků a podle věkových kategorií se dělí do dvou dětských skupin: Kolovrátek a Pramínek, jedné juniorské: Studánka a jedné skupiny dospělých: Kalina.

Metodika výuky připravuje tanečníky k dobrému zvládnutí jednotlivých tanečních stylů lidového tance z různých regionů Čech, Moravy (zejména Lašska) a Slovenska.

Jádro repertoáru tvoří lidové tance a hry z období jara a léta, ale nechybí ani působivý vánoční program sestávající z koled v tradičních kostýmech a maskách s typickými rekvizitami. Taneční soubor Jaro pravidelně uvádí své dva největší pořady : Jarní a Vánoční. V repertoáru souboru Jaro najdeme i krásné historické tance, inspirované W. A. Mozartem či historickou polku 19. století v dobových kostýmech.

Soubor Jaro vystupuje pod špičkovým vedením Živany Vajsarové na koncertech a festivalech nejen v České republice, ale i v zahraničí, kam je pravidelně zván (Hong Kong, Macao, Japonsko, USA, Francie, Německo atd.).

Na úspěších tanečního souboru Jaro se velkou měrou podílí vynikající práce Muziky Jara pod vedením Karla Mezery. Muzika Jara se souborem Jaro spolupracuje od roku 1993.