Nahoru

MgA. Živana Vajsarová

Živana Vajsarová je jednou z vynikajících českých tanečních pedagožek, uznávaných nejen doma, ale i v zahraničí. Ve své práci spojuje nejlepší folklorní tradice s tradicemi novodobého tance. Za svoji celoživotní práci obdržela mnohá ocenění, mimo jiné „Za citlivé rozvíjení folklorního dědictví“, „Za vynikající pedagogické výsledky v oboru lidový tanec“, „Za přínosné pedagogické vedení dětí“ či „Ocenění za aktivní práci při rozvoji tradiční lidové kultury a folkloru“ od Folklorního sdružení ČR.

Svým otcem, prof. Františkem Bonušem, byla od dětství vedena k tanci a hudbě. Tančila v dětském tanečním souboru Jaro, který založil. Od svých patnácti let navštěvovala hodiny Jarmily Jeřábkové a byla členkou její skupiny moderního tance. Později tančila ve Studiu komorního tance pod vedením Evy Blažíčkové. Vystudovala taneční katedru pražské HAMU a asistovala svému otci, etnografovi, folkloristovi a pedagogovi, na různých folklorních seminářích doma i v zahraničí. Po ukončení studia učila v tanečním studiu Jarmily Jeřábkové a později na lidové škole umění v Radotíně, kde jí korepetoval významný soudobý hudební skladatel Marek Kopelent. Přes deset let učila na taneční konzervatoři Duncan Centre v Praze. V Německu vedla řadu seminářů a vyučovala na několika tanečních školách. V mnoha zahraničních tanečních souborech působila také jako choreografka.

Nelze opomenout ani její spolupráci s Kühnovým dětských sborem, pro který vytvořila se svým otcem a později samostatně mnoho choreografií.

V současné době vyučuje na taneční katedře HAMU a na ZUŠ Štefánikova.