Nahoru

Povídání o vánočním představení v Musaionu od paní Jiřiny Mlíkovské, významné taneční pedagožky a odbornice na lidový tanec

Dopis, Jiřina Mlíkovská, cca 2012

V předvánoční atmosféře – bílý a zlatý interiér obnoveného letohrádku Kinských – Musaion - byl ozdoben jen plamínky svíček a zelení stromku nahoře nad schodištěm. Hned ve vstupní hale – uprostřed návalu lidí a blizoučko jen asi metr před první řadou sedících hostů – byl malý kruh, na kterém jsem očekávala zpěv, hudbu a malé taneční výstupy.

Fakt, že jsme tu pak viděli program celého souboru JARO/vedeného choreografkou Mgr. Živanou Vajsarovou/ - a jen v nejpočetnějších číslech zmenšený – mne naprosto překvapil!

Bylo to jistě zásluhou režijní choreografky, disciplinovanosti všech tančících a nepředstavitelně důkladnou prostorovou zkouškou – avšak zato jsme zažili neobvyklý vjem programu. Pohled tak naprosto zblízka nás vedl k detailům tvaru a výrazu pohybu – k podrobnostem krásy krojů – k tvářím dívek, chlapců, mladých mužů a dětí, do nitra jejich prožitku. Dnes – v době velkých hledišť, a elektronických video-záznamů, DVDček a televize – byl nám ten „pohled na živá tančící těla zblizoučka“ překvapivě vzácný.

Program byl vybrán s citem pro kontrasty. Tančená píseň „Byla cesta, byla ušlapaná“ s postavou Panny Marie – více než obstála ve srovnání s tradicemi podání tohoto tématu…

 

Celý dopis od paní Jiřiny Mlíkovské si můžete přečíst v přiloženém obrazovém dokumentu. 

zasl.um. Jiřina Mlíkovská
https://www.databazeknih.cz/zivotopis/jirina-mlikovska-84708