Nahoru

Pastýři, nespěte, ej pastýři nespěte

KDY, KDE: 19. prosince, 19:00, Velký sál Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí

 

Taneční soubor Jaro ve spolupráci s muzikou Jara uspořádal tradiční velké vánoční představení Pastýři, nespěte, ej pastýři nespěte. Během večera plného tance, zpěvu a adventních zvyků vystoupili všichni členové souboru od malých až po dospělé tanečníky. Děkujeme všem, kteří dorazili a snad s námi nasáli příjemnou předvánoční atmosféru a naladili se nadcházející dny.

 

 

Komponovaný program Pastýři, nespěte, ej pastýři nespěte je součástí velkých každoročních představení Tanečního souboru Jaro na jaře a před Vánoci. Po roce se Jaro se svým programem vrací do Městské knihovny v Praze. Ani letos nebude během večera chybět pestrá směs hudby, tance a lidových obyčejů.

Tance a zvyky z doby adventu se objeví v první části této vánoční suity, kterou citlivě přetne EXELSIS DEO – narození Ježíška, jemuž přinášejí muzikanti a tanečníci hudebně-taneční dary a koledují ve druhé polovině programu. V této části uslyšíme především koledy moravské. Během posledních let se vánoční program stále doplňuje o nové vánoční tance a koledy z dochovaných sbírek prof. Františka Bonuše.

Taneční soubor Jaro působí při ZUŠ Štefánikova v Praze pod vedením Živany Vajsarové. Soubor byl založen v roce 1983 a na jaře 2023 oslaví již 40 let své existence. Soubor se soustředí na tance ze středních, východních a západních Čech. Dále má v repertoáru tance z Lašska a slovenského Liptova. Živana Vajsarová při své práci čerpá hlavně ze zápisů svého otce prof. Františka Bonuše, významného českého pedagoga, tanečního a hudebního folkloristy a sběratele, který právě na Lašsku intenzivně působil. I přesto, že oblastní záběr souboru Jaro je široký, všechny tance jsou pečlivě nastudované s rozlišením jednotlivých tanečních stylů.

Muzika Jara spolupracuje s Tanečním souborem Jaro od roku 1993 a velkou měrou se podílí na uměleckém výrazu souboru. Uměleckým vedoucím je Karel Mezera. Společně se Zdeňkem Pechouškem, Martinem Hauptmannem a Tomášem Pykalem upravují a aranžují české lidové i umělé písně podle svých představ a potřeb muziky. Ta má dnes ve svém repertoáru více než 100 písní. Téměř všichni členové kapely jsou profesionálové, kteří působí v předních českých orchestrech, nebo vyučují instrumentální hru v uměleckých školách.

 

 

letošní plakát

galerie fotografií z letošního představení bude již brzy zde!